Światło w fabryce

W rewitalizowanej przestrzeni Fabryka Pełna Życia wraz z miastem została zamontowana iluminacja . Girlandy lampek zapewniają bardzo przyjemną atmosferę i dostarczają dobrych emocji spędzającym czas na terenie Fabryki wieczorem.

Zróbmy sobie ładny stolik

W weekend 21 i 22 lipca Fundacja przy partnerstwie Arcellor Mittal Poland przeprowadziła na terenie Fabryki Pełnej Życia warsztaty z tworzenia stolików. Meble były robione ze starych szpuli kablowych, które uczestnicy dekorowali pod okiem dziewczyn z Fundacji.  Miejsca na warsztaty zostały wyczerpane już następnego dnia po ogłoszeniu rekrutacji. W ciągu dwóch dni powstało kilkadziesiąt pięknych stolików do ogrodów i domów.

Wykład Kaliny Bańki w Muzeum w Gliwicach

30 czerwca podczas wystawy współorganizowanej przez Fundację w Muzeum w Gliwicach miał miejsce wykład Kaliny Bańki. W swoim wystąpieniu pokazała ona najciekawsze prace wielkiej piątki ząbkowickich twórców. Największą atrakcją wykładu były odnalezione prace magisterskie Jana i Eryki, którzy z resztą sami byli gośćmi wykładu.

Industriada 2018

W tym roku Fundacja kolejny już raz wzięła udział w organizowani Industriady na ternie obiektu partnerskiego – Fabryce Pełnej Życia. Jej członkowie przeprowadzili darmowe warsztaty z tworzenia ozdób i elementów wyposażenia domowego z drewna, farb, metalu. Wiertarki, szlifierki, wkrętarki  poszły w ruch w rękach uczestników warsztatów. Wydarzenie zorganizowaniu przy udziale i wsparciu Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

 

Finał Gry Miejskiej „Zagłębiowski Kompas”

W dniu 18 maja w kontenerze „Tylko Kulturalnie” Fundacja gościła finał konkursu – gry miejskiej „Zagłębiowski Kompas” zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 29 im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej. Gra miejska została zorganizowana z okazji 100-lecia uzyskania niepodległości przez Polskę. Jej uczestnicy na Fabryce wykonywali plakaty nawiązujące tematem do wyżej wspomnianej rocznicy.

Wystawa ” 100 gryfnych rzeczy z hasioka”

Kolejny miesiąc i kolejne wystawy. W maju przyszedł czas na wystawę  ” 100 gryfnych rzeczy z hasioka” która zagościła w piwnicach Pałacu Kultury Zagłębia. Wystawę można oglądać od 9 do 20 maja  w godzinach otwarcia pałacu.

Na ekspozycji znajduje się 100 najważniejszych i najciekawszych osiągnięć polskiego designu z czasów PRL-u. Zobaczymy tu fotele, telewizory, talerze czy nawet zabawki. Każda z rzeczy posiada swojego projektanta – i co chyba jest jasne – odpowiednią wartość kolekcjonerską. Celem wystawy jest zaznajomienie mieszkańców miasta ze sztuką designu z dawnych czasów i uświadomienie wartości tychże przedmiotów w wymiarze artystycznym.

Dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego reportażu zrealizowanego przez Kanał 99

 

W pozostałych mediach

http://katowice.tvp.pl/37277500/19052018  (13 minuta 48 sekunda)

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=802596896592986&id=163989537120395 (13 minuta 48 sekunda)

http://kanal99.pl/2018/05/100-gryfnych-rzeczy-z-hasioka/60128

https://www.youtube.com/watch?v=1MFx2XoEiMU

http://tomisiepodoba.pl/o-fundacji-kulture-produkuje/

https://heliotropvintage.pl/2018/05/wystawa-100-gryfnych-rzeczy-z-hasioka/

http://www.palac.art.pl/pl/wydarzenie/100-gryfnych-rzeczy-z-hasioka

http://silesiadzieci.pl/wydarzenie/6264/100-gryfnych-rzeczy-z-hasioka

https://www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/w-weekend-zwiedzamy-smakujemy-i-ogladamy/

 

Partnerstwo w Muzeum w Gliwicach

Kwieceń był dla nas bardzo pracowitym miesiącem. Zaraz po wystawie „Kolor w szkle” Fundacja pognała na drugi koniec województwa do Gliwic, gdzie była partnerem wystawy „Szkło artystyczne – klasyka polskiego wzornictwa”.
Wystawę można oglądać od 28 kwietnia do 30 września.

Na wystawie znalazł się szereg eksponatów z HSG Ząbkowice, w tym wiele do tej pory nigdy nie pokazywanych publicznie. Uroczyste otwarcie wystawy uświetniła obecność dwóch najważniejszych i najbardziej flagowych designerów HSG Ząbkowice – Jana i Eryki Trzewik-Drost. Fundacja w przyszłych miesiącach ma w planach zorganizowanie wykładu podczas trwania wystawy.

 

Wystawa „Kolor w szkle”

Szkło ma formę,kształt, projektanta. Niczym byłoby jednak bez odpowiedniej barwy. To ona nadaje mu odpowiedni wydźwięk, sprawia że przyjemniej się na nie patrzy i że człowiek uważa je za piękne.

Aby to udowodnić Fundacja zorganizowała w dniach 3 do 17 kwietnia wystawę pt. „Kolor w szkle”. Została ona zorganizowana dzięki funduszom przekazanym przez Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza, właścicielowi lokalu przy ulicy 3 maja 10 oraz szerokiemu gronu darczyńców ofiarujących swoje szkło na wystawę.

Eksponaty zostały podzielone kolorami i umieszczone w 6 industrialnych gablotach wypożyczonych od Grzegorza Siemko z IAHU. Dodatkową atrakcją wydarzenia były wykłady na temat technologii barwienia szkła i jego produkcji prowadzone przez Krzysztofa Kulika. Każdy z wykładów uświetniła obecność dawnych pracowników HSG Ząbkowice, a podczas jednego z nich obecny był nawet Bogdan Kupczyk. Wystawa była otwarta każdego dnia i darmowa. Przez te kilkadziesiąt dni odwiedziło nas spore grono dąbrowian – zarazem chętnych powspominać dawne czasy, jak i tych którzy o HSG usłyszeli w lokalu po raz pierwszy.

Walentynki 2018

Dzień Świętego Walentego Dąbrowianie  mogli świętować wraz z Fundacją Fabryka Kulturalna. Mieszkańcy zostali  obdarowani kwiatami i balonami. Na ulicy 3-go Maja odbył się koncert, a każdy kto się lubi i kocha mógł wykonać w fotobudce pamiątkowe zdjęcia. Wydarzeniu towarzyszyła specjalna oferta rabatowa przygotowana przez przedsiębiorców z ulicy 3 Maja.

Warsztaty Bożonarodzeniowe 2017

W grudniu 2017 fundacja zorganizowała warsztaty Bożonarodzeniowe z robienia wianków. Mieszkańcy wsparci doświadczeniem instruktorów wykonali własnoręcznie wianki świąteczne, które ozdobili ich stoły, drzwi były prezentami dla bliskich. Stoisko cieszyło się ogromną popularnością i w połączeniu z nastrojową muzyką nagraną przez dąbrowski MOPT tworzyło przez te kilka dni na 3 Maja prawdziwie świąteczną atmosferę.