„Spięty” czyta „Żyrantów”

We wrześniu 2018 roku w kontenerze „Tylko Kulturalnie” na terenie Fabryki Pełnej Życia Fundacja zorganizowała czytanie fragmentów powieści Roberta Strzały „Żyranci”.
Zadania tego podjął się „Spięty” z zespołu Lao Che.

Otwarcie Parku Zielona

Nie mogło nas zabraknąć na otwarciu „Zielonej”!

Tak jak wiele razy wcześniej, tak i tym razem postawiliśmy na najbardziej sprawdzoną i lubianą przez ludzi formę aktywności  – czyli bezpłatne warsztaty. Powtórzyliśmy warsztaty „Las w Słoju” jako że po ostatnim festiwalu pozostała spora grupa chętnych która nie załapała się na pierwsze wydarzenie. A po drugie mogliśmy dzięki temu skorzystać z bogactw jakie daje nam Park Zielona!

 

Festiwal Ludzi Aktywnych 2018

Jak co roku tak i tym razem Fundacja pojawiła się na najbardziej kolorowym i przyjaznym ludziom festiwalu w Dąbrowie. Przy pięknej pogodzie i setkach uśmiechów raz z innymi organizacjami Fundacja Fabryka Kulturalna zaprezentowała swoje działania i realizację przed ludźmi na terenie Fabryki Pełnej Życia.

Festiwal 3Maj się ulicy

Kolejny już raz Fundacja Fabryka Kulturalna przy współudziale z Fajną Spółdzielnią oraz Urzędem Miasta Dąbrowa Górnicza zaprowadziła powiew świeżości na ulicy 3 Maja. Tym razem organizowała festiwal uliczny na który złożyło się kilka elementów.

Pierwszym elementem festiwalu była wystawa w lokalu przy 3 Maja 10 nowoczesnej twórczości Kaliny Bańki. To uznana na całym świecie artystka z Dąbrowy, a dokładniej z Ząbkowic. Od kilku lat pokazuje że szkłem można się bawić tworząc różne kolorowe, nowoczesne – a co najważniejsze – piękne formy.
Drugi element stanowiły warsztaty dla mieszkańców pt. „Las w słoju”. Każdy kto zapisał się na wydarzenie mógł całkowicie bezpłatnie pod okiem dziewczyn z fundacji wykonać własny miniaturowy las w szklanym słoiku.
Trzeci etap metamorfozy 3 maja stanowiła metamorfoza starej komody. Dzieciaki i dorośli pod okiem członków fundacji pomalowali starą, zniszczoną i odrapaną komodę z PRL-u w stylu art deco na zupełnie nowy mebel.

Jako czwarte działanie na 3 Maja Fundacja zaplanowała wyprzedaż garażową ubrań i ciuchów. Nie zapomnieliśmy również o potrzebach odwiedzających tworząc mini strefę foodtrucków, co stanowiło piąty etap wydarzeń na ulicy.

Na szóstym miejscu wymieniamy metamorfozę z Patrycją Korzeniewską. Chętne panie, po wcześniejszych zapisach, mogły przejść zupełną metamorfozę pod „kreską” profesjonalnej wizażystki. Ostatni – i chyba najbardziej oblegany element – stanowiło spotkanie z koszykarzami MKS Dąbrowa Górnicza i prezentacja zespołu. Wówczas na ulicę ściągnęły prawdziwe tłumy a 3 Maja wypełniło się gwarem rozmów jak za starych, dawnych lat.

Sesja fotograficzna w FPŻ

W sierpniu 2018 roku w klimatycznej Fabryce Pełnej Życia po raz kolejny zawitali fotografowie. Tym razem fabryczne hale posłużyły za tło do zdjęć starych samochodów z kolekcji jednego z dąbrowian. Dwie modelki (Dominika Haze, Paulina Bożek) wraz z rekwizytami w połączeniu z pięknymi klasykami (Łukasz Drajczyk Zabytkiem Do Ślubu ,Tomasz Basiński )dały niesamowite połączenie. To wszystko w obiektyw swojego aparatu „ubrał” Bartosz Lorens wraz z specjalistami migawkowo-przesłonowymi Kinga Wojtala i Kinga Wu Photo.

Światło w fabryce

W rewitalizowanej przestrzeni Fabryka Pełna Życia wraz z miastem została zamontowana iluminacja . Girlandy lampek zapewniają bardzo przyjemną atmosferę i dostarczają dobrych emocji spędzającym czas na terenie Fabryki wieczorem.

Zróbmy sobie ładny stolik

W weekend 21 i 22 lipca Fundacja przy partnerstwie Arcellor Mittal Poland przeprowadziła na terenie Fabryki Pełnej Życia warsztaty z tworzenia stolików. Meble były robione ze starych szpuli kablowych, które uczestnicy dekorowali pod okiem dziewczyn z Fundacji.  Miejsca na warsztaty zostały wyczerpane już następnego dnia po ogłoszeniu rekrutacji. W ciągu dwóch dni powstało kilkadziesiąt pięknych stolików do ogrodów i domów.

Wykład Kaliny Bańki w Muzeum w Gliwicach

30 czerwca podczas wystawy współorganizowanej przez Fundację w Muzeum w Gliwicach miał miejsce wykład Kaliny Bańki. W swoim wystąpieniu pokazała ona najciekawsze prace wielkiej piątki ząbkowickich twórców. Największą atrakcją wykładu były odnalezione prace magisterskie Jana i Eryki, którzy z resztą sami byli gośćmi wykładu.

Industriada 2018

W tym roku Fundacja kolejny już raz wzięła udział w organizowani Industriady na ternie obiektu partnerskiego – Fabryce Pełnej Życia. Jej członkowie przeprowadzili darmowe warsztaty z tworzenia ozdób i elementów wyposażenia domowego z drewna, farb, metalu. Wiertarki, szlifierki, wkrętarki  poszły w ruch w rękach uczestników warsztatów. Wydarzenie zorganizowaniu przy udziale i wsparciu Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

 

Finał Gry Miejskiej „Zagłębiowski Kompas”

W dniu 18 maja w kontenerze „Tylko Kulturalnie” Fundacja gościła finał konkursu – gry miejskiej „Zagłębiowski Kompas” zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 29 im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej. Gra miejska została zorganizowana z okazji 100-lecia uzyskania niepodległości przez Polskę. Jej uczestnicy na Fabryce wykonywali plakaty nawiązujące tematem do wyżej wspomnianej rocznicy.